‘Hazreti Hüseyin’in adaletinden yanayız’

Gülden Çoktan / İSTANBUL – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Küçükçekmece’de Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Aşura Matem Merasimi’ne katıldı. Törene Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katıldı.

Törende konuşan Kılıçdaroğlu, “Kerbela sadece İslam tarihinin değil insanlık tarihinin de en büyük trajedilerinden birinin adı olsa dahi kendisinden çıkartacağımız sonuç kin ve intikam değil mutlak anlamda adalet ve kardeşlik olmalıdır. Hz. Hüseyin Kerbela’da şüphesiz adaleti temsil ediyordu ve elbette bizler Hz. Hüseyin’in Kerbela’da temsil ettiği adaletten yanayız, adaletten tarafız. Ancak şunu da özenle vurgulamak isterim; Hz. Hüseyin’e ağlayanlardan olup, Yezid gibi davrananlardan da değiliz. Hz. Hüseyin ‘Ben zulme karşı adaletin savaşını verirken kendisi zalim olan birisinin bu harekete katılmasını istemiyorum’ demiştir. Bu sözün, bu şartın günümüz İslam dünyasındaki karşılığı şudur; her türden haksızlığa, her türden şiddete, her türden adaletsizliğe, her türden eşitsizliğe karşı birlikte davranmalı ve birlikte karşı çıkmalıyız” dedi.

‘Tek kriter adalet’

Haksızlık, şiddet, adaletsizlik, eşitsizlik, kimden gelirse gelsin ve kimden kaynaklanırsa kaynaklansın hep birlikte karşı çıkılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Günümüzün Yezid’i anlayışına ama, ancak, fakat, lakin ile başlayan cümleler kurarak meşruiyet kazandırmamalıyız. Tek bir Müslüman’ın dahi kendi Yezid’ine sahip çıkmak gibi bir gafletin içine düşmesini asla ve asla kabul edemeyiz. Şehit düşeceğini bile bile yolunu muktedir olandan yani gücü ve iktidarı elinde bulundurandan ayırarak Hz. Hüseyin’e katılmaktan tereddüt etmeyen hür gibi yani Hürşehit gibi zihni bir özgürleşmeye yönelmeliyiz. Bu özgürleşmeye, bu hürriyete de ancak ve ancak Hüseyin’in Kerbela’nın kumuna düşen kanından kin ve nefret değil, barış ve kardeşlik çıkartmamız halinde ulaşabiliriz. Dedesinin, babasının ve kendisinin dilinde, fikrinde, irfanında olmayan kin ve nefreti Sünni, Şii, Caferi, Alevi, Bektaşi, ezcümle kendisine Müslümanım diyen tek bir ferdinde sürdürmeye hakkı yoktur. Bizim için tek bir kriter olmalıdır, o da adalet. İslam dünyasının ve tüm dünyanın temel problemlerine adalet penceresinden bakabilmeliyiz.”

Edirne’ye geçti

Kılıçdaroğlu, daha sonra Edirne Lalezar Tesisleri’nde düzenlenen Büyük Taarruzun 100. Yılında Büyük Balkan Buluşması programına katıldı. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında herkesin elini vicdanına koyarak sandıkta oyunu kullanması gerektiğini belirterek seçimin kaderini ilk kez sandığa gidecek 7.5 milyon gencin belirleyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Şundan emin olun. Asla ve asla geri adım atmak bizim kitabımızda yoktur. Biz hiç kimsenin önünde diz çökmeyiz. Yedi düvel bile gelse” dedi.

‘Kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz’

Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi’ye yaptığı açıklamalarda seçmen listelerine ilişkin bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri YSK’nın elinde de yok. Her bir seçmeni biliyoruz, evlerini, adreslerini, doğum yerlerini biliyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz. Veriler var, kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz. 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok” dedi. ANKARA Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*