‘Güçlü ve cesur kadınlar için çalışıyoruz’

Meltem Günay –  Yale Üniversitesi Kadın Yöneticileri Özel Liderlik Eğitimi Programı’na kabul alan ilk Türk kadın sporcu olan Bahar Toksoy Guidetti, kurduğu voleybol akademisi ile kız çocuklarının hayatına dokunuyor. Profesyonel sporculuğun yanı sıra iş hayatında ve toplumsal sorunlarla mücadelede başarılı girişimlere imza atan Guidetti, cinsiyet eşitliği için mücadele veren 25 uluslararası rol model arasında yer alıyor. Guidetti, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Savunucusu olan ve eşi A Milli Kadın Voleybol Takımı antrenörü Giovanni Guidetti’yle kurduğu voleybol akademisinde dezavantajlı kız çocuklarına sadece sporda değil hayatın tüm alanlarında başarılı olabileceklerini hissettirmek için çalışıyor.

Kız çocuklarına üzerlerindeki önyargı ve baskılardan sıyrılmış hayaller kurabileceklerini göstermeyi amaçlayan Toksöz Guidetti, dokundukları her çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilen, güçlü ve cesur genç kızlar olduğu kadar, merhaletli ve duyarlı genç kadınlara dönüşmelerini amaçlıyor.

‘İz bırakmak istiyoruz’

Kız çocuklarının sadece sporda değil farklı alanlardaki yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfetmelerine de yardımcı olmayı amaçladıklarını söyleyen Toksoy Guidetti, şunları dedi:

“Giovanni’nin hazırladığı programlar doğrultusunda, milli takım düzeyindeki antrenörler ile günde çift idman yapıyorlar. Hatta bu sene milli takımın ve dünyanın en ünlü elit sporcularının kamp yaptığı muhteşem bir tesiste konaklayacak, bire bir onların kamp hayatını deneyimleyecekler. Erkek egemen sektörlerde başarılı olmuş kadın rol modelleri ile bir araya getiriyor ve onların deneyimlerini dinlemelerini sağlıyoruz. Çok yoğun bir ilgi var ama sayıyı kısıtlayarak her çocukla bire bir ilgilenerek onların hayatında iz bırakmayı hedefliyoruz.”

‘Dönüşüm zaman alıyor’

Sorunların çözümleri için atılacak bireysel çözümleri ertelemenin koskoca bir nesli kaybetmemize yol açabileceğini dile getiren Toksoy Guidetti, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklar için fırsat eşitliği yaratılmasının önemini vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Giovanni bu bölgelerdeki kız çocuklarının hayatının sporla nasıl değişeceğini göstermek için Yarının Sultanları diye bir proje başlattı, bu bölgelerde beden eğitimi öğretmenlerine ve genç antrenör adaylarına voleybol eğitimleri veriyor.

Yetenekli olduğunu hissettiğimiz çocuklardan da akademi çatısı altında düzenlediğimiz yaz kamplarına burslu olarak getirdiklerimiz oluyor. Ülkemizde birçok branşta çok başarılı kadın sporcular var, onların yarattığı farkındalık elbette kız çocuklarının onlar gibi olabilmek için hayal kurmasını sağlıyor. Kız çocuklarının, genç kadınların esas sorunu hayal kurmak değil hayallerini gerçekleştirebilmekle ilgili. Sporun toplumsal ve çevresel sorunların çözümünde gerçekten çok büyük bir gücü var. Özellikle voleybol erkek sporcularla eşit koşullar sağladığında kadınların neler başarabileceğini gösterdikçe elimiz daha da güçleniyor. Biz de bu gücü toplumsal bir dönüşüm başlatmak için kullanmaya çalışıyoruz.”

Toplumsal cinsiyet eşitliliği mücadelesinde en büyük motivasyon kaynağının kızı Alison olduğunu söyleyen başarılı voleybolcu, kızının günün birinde “Neden bu uğurda hiçbir şey yapmadın anne” deme ihtimalinin kendisi için itici güç olduğunu belirtti.

İlk Türk sporcu

Yale Üniversitesi Kadın Yöneticileri Özel Liderlik Eğitimi Programı’na kabul alan ilk Türk kadın sporcu olan Toksoy Guidetti, “Farklı ülkelerde ve farklı alanlarda benzer mücadeleyi veren kadın liderlerle tanışma fırsatım oldu. Onların bakış açıları ve deneyimlerinden de ilham alarak spordaki cinsiyet eşitliği çabalarımızı nasıl güçlendire-bileceğimize dair yeni fikirler geldi aklıma” dedi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*