Endonezya ile tarihi bir adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüşmesinde “Bugün beraberce kurduğumuz Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizması, ikili ilişkilerimiz açısından tarihi bir adımı teşkil ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ve yarın Endonezya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek 17’nci G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Bali adasına ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Bali Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı’nda, Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin, Bali Valisi Wayan Koster, Büyükelçi Ahmet Cemil Miroğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan’a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci eşlik ediyor.

Diyalog ortaklığı

Bali’de Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya gelen Erdoğan görüşmede yaptığı konuşmada, şahsına ve heyetine gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Endonezya’yı başarıyla icra ettikleri G20 dönem başkanlığı dolayısıyla tebrik eden Erdoğan, “Seneye nisan ayında Endonezya’nın MİKTA dönem başkanlığını bizden devralacak olmasından dolayı ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Bu vesileyle 2023 ASEAN dönem başkanlığı için şimdiden başarılar diliyor, diyalog ortaklığı hedefimize desteğinizi bekliyorum” dedi. Erdoğan, “Bugün beraberce kurduğumuz Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizması, ikili ilişkilerimiz açısından tarihi bir adımı teşkil ediyor” ifadesini kullandı.

Beş anlaşma

Görüşmede Türkiye ile Endonezya arasında beş anlaşma imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla gerçekleşen törende, Savunma Alanında İş Birliği Anlaşması, Araştırma, Teknoloji ve İnovasyon Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı, Ormancılık Alanında İş Birliği Anlaşması, Çevre Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı ve TİKA ile Endonezya Dışişleri Bakanlığı Arasında Kalkınma İş Birliği Alanında Mutabakat Zaptı imzalandı. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*