Edirne’nin Son Kasetçisi

Müzik albümlerinin CD olarak piyasaya çıkmasıyla birlikte tozlu raflardaki yerine alan kasetlerin satışı Edirne’de sürüyor. Babasının 44 yıllık işyerinde müzik kasetleri satan Aydın Kalıpçinden(45), Türkiye genelinde çok az kasetçi kaldı. Çeşitli illerden gelen insanlar bize ‘hala kasetçi kaldı mı’ diye fotoğraf çekiyorlar, videoya alıyorlar. Demek ki fazla kasetçi kalmadı dedi. Edirne’de Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı’nın dış dükkanlarında 44 yıl önce babası Alaaddin Kalıpçinden, tarafından plakçı olarak açılan işyerini kasetçi olarak devam ettiren Aydın Kalıpçinden, kentte son kasetçi olarak hizmet veriyor. Müzik dünyasında 1975 yılından sonra yaygınlaşan ve plağın yerini alan kasetler, 90 yılların ortasına kadar varlığını devam ettirdi. Bir çok ses sanatçısının söylediği şarkılar ve türkülerden oluşan albümlerini milyonlara ulaştıran kasetler, 90 yılların sonunda yerini CD’lere bıraktı. Teknolojinin gelişmesiyle albümlerin CD olarak çıkarılmasıyla birlikte kasetlerde tozlu raflardaki yerine aldı.

Türkiye genelinde yok denecek kadar azalan kasetçilerin Edirne’deki son temsilcisi Aydın Kalpçinden, iş yerinde ambalajı açılmamış kaplarda, eski kasetlerin satışını sürdürüyor. Nostaljik kasetleri, klasik araç sahipleriyle meraklısının aldığını söyleyen Kalıpçinden, vatandaşın elinde kalmış eski kasetleri de satın aldığını söyledi.

1975 yılında babasının açtığı plakçı dükkanını açık tutmayı başardığını söyleyen Aydın Kalıpçinden, Yaklaşık 44 yıldır açık olan iş yerimizde baba mesleğine devam ediyoruz. Kaset sektöründe yaklaşık 8 yıldır baskısı yok kapandı. Eski bulunan kasetleri alıyoruz. Yani elimizde var olanları satıyoruz. Talep var mı Çok fazla olmasa da var. Genelde çıkan ürünlerin hepsi CD olarak çıkıyor. Fakat bu son 1 yıldır plağa muhteşem bir dönüş var. Plak talebi çok var. Bizde ilerleyen günlerde plak satmaya başlayacağız. Ama şu an CD satışlarımız daha fazla oluyor. dedi.

‘HALA KASETÇİ KALDIMI DİYORLAR’

Edirne’ye gelen yerli turistlerin işyerini görünce, ‘hala kasetçi kaldı mı’ diye şaşırdıklarını anlatan Kalıpçinden, sektörü en çok zorlayan internet üzerinden ücretsiz müzik indirilmesi olduğunu söyledi. Yurt dışında müziğe ülkemizde olduğu gibi kolay ulaşılamadığını belirten Kalıpçinden, Bizi en çok zorlayan internetten müziğe ulaşımın çok kolay olması. Yurt dışında bu kadar kolay olmuyor. Telif hakları yasası falan var. Bu yakın zamanda sanatçıların ve yapımcıların ona karşı bir mücadelesi var. İnşallah bu yasa çıkacak ve müziğe bedava ve kolay ulaşılamayacağını umuyoruz. Türkiye genelinde çok az kasetçi kaldı. Çeşitli illerden gelen insanlar bize ‘hala kasetçimi kaldı’ deyip fotoğraf çekiyorlar, videoya alıyorlar. Demek ki, fazla kasetçi kalmadı. Bulabildiğim eski sanatçılarında kasetlerini satın alıyorum. Kasetler şu anda 10 lira, yerli CD’lerin fiyatı 25 lira. Şu anda satışlarımız eskisi kadar yoğun olmasa da bize yetiyor. Edirne’de bu iş tam anlamıyla yapan bir bizim işyerimiz kaldı. Müzik evrenseldir, ruhun gıdasıdır. Bu iş hiç bitmez yeter ki, bu işe gönül verenler müzik yapmaya devam etsin diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*