Çin Sazanı’nın nesli tükeniyor

Çin Sazanı’nın nesli tükeniyor

Beyşehir Gölü’nde diğer türlerin yumurtalarına zarar verdiği gerekçesiyle istilacı balık olarak bilinen ‘Çin sazanı’na karşı mücadele başlatıldı.

Türkiyenin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölünde ekonomik değeri olmaması ve diğer türlerin yumurtalarına zarar verdiği gerekçesiyle istilacı balık olarak bilinen Çin sazanına karşı mücadele başlatıldı.Beyşehirli avcılar, Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifinin başlattığı çalışma kapsamında, küçük gözlü ağlarla avladıkları Çin sazanlarını, kayıklarla sahile getirerek tatlı sulardan arındırıyor. Avcılar, ardından karaya çıkardıkları balıkları toprak altına gömerek ya da çürümeye terk ederek gölden temizliyor. Bu çalışmayla göldeki Çin sazanının neslinin azaltılması amaçlanıyor.Gölde son dönemde hızla çoğalarak yaygınlaşan Çin sazanına karşı başlatılan mücadeleye İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden bölgeye gelen bilim adamları da teknik anlamda destekler veriyor. Gölde tek geçim kaynağı balıkçılık olan avcılar, Çin ve İsrail Sazanı olarak da adlandırılan gümüş sazanını avlayarak tatlı sulardan arındırabilmek için haftalardır çalışma yürütüyor.Türkiyedeki göllerde Carrasius türü olarak bilinen ve ticari değeri olmayan Gümüş sazanının Beyşehir Gölünde de son yıllarda hızla çoğalması üzerine Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi bu türe karşı av baskısı kurmaya karar verdi. Başlatılan çalışmalara kooperatif üyesi avcılar, gönüllü olarak destek veriyor.

Göle kıyısı olan Gölyaka beldesinde balıkçılık yapan Ahmet Altınsay, ekonomik değer taşımayan ve diğer türlerin yumurtalarına zarar verdiğini belirttikleri Çin sazanına karşı adeta savaş başlattıklarını söyledi.

5-7lik arası göz açıklığına sahip ağlarla İsrail sazanını avladıklarını, ardından sahile getirip karaya çıkardıktan sonra toprak altına gömdüklerini belirten Altınsay, bu şekilde bir balıkçının günde ortalama 200-300 kilo balığı gölden bertaraf ettiğini belirtti.

ALİ RIZA ÖNSES

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*