Bakan Özer: Akıntıyı tersine çevirdik

ÖNDER YILMAZ Ankara – Milletvekillerinin kendi bölgelerine ilişkin taleplerine “Yapabildiğime ‘yaparım’ derim ve yaparım. Yapamadığıma da ‘yapamam’ derim ve söz vermem” şeklinde karşılık veren Özer, okul öncesi eğitime özel önem verdiklerini sadece İstanbul’a 1000 anaokulu açtıklarını bildirdi.

Demirören Medya Lisesi örneği

Akademik olarak başarılı öğrencileri mesleki eğitimden ve imam hatiplerden çekmek için katsayı uygulaması yapıldığını anımsatan Özer, “Biz 28 Şubat’ın akıttığı suyu tersine çevirdik” ifadelerini kullanarak, şunları söyledi:

“Yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci almaya başladı meslek liseleri. ASELSAN Mesleki Lisesi, TEKNOPARK İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Konya ASELSAN Mesleki Teknik Anadolu Lisesi en son Demirören Medya Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 0.12 puanla öğrenci aldı. İstanbul Fen Lisesi’ne gidecek öğrencinin aldığı puandan daha yüksek puanlı öğrenci meslek lisesine gitti. İşte bu akıntının tersine dönmesi demektir. Gariplerin değil herkesin cazibe merkezi olarak mesleki eğitime yönelebilmesinin mekanizmalarını inşa edebilmektir gerçek eğitim sistemi.”

Ücretsiz kitap

Özer, ücretsiz kitap eleştirilerine de değinerek, şunları söyledi:

“4.5 milyar kitap çocuklara veriliyor. O sizin ‘Kenara atıyorlar’ diye küçümsediğiniz ama Cizre’de, Silopi’de her çocuğun elinde büyük tutkuyla taşıdığı kitapları devlet veriyor. 5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde 11. Bunlarda hiçbir problem yok öyle mi? Orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 44. Hiç problem yok. Ama biz yüzde 95’e çıkardığımız zaman ‘AK Parti’nin görevi zaten, yapması gerekiyor’ diyorsunuz. Baba siz niye yapmadınız hiçbir şey?”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*