yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
X

OMÜ’nün çiçeği burnunda tabiplerinden idareye sitem

OMÜ’nün çiçeği burnunda hekimlerinden idareye sitem

Dönem birincileri: “Hekimlikten uzaklaştırıldık, hasta bakıcı, sekreter ve hemşire olduk”

Sağlık ordusuna 303 yeni doktor

SAMSUN – Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan 303 öğrenci diploma heyecanı yaşadı. Periyot birincisi iki çiçeği burnunda tabip OMÜ idaresine, “Hekimlikten uzaklaştırıldık; hasta bakıcı, sekreter ve hemşire olduk” siteminde bulundu.

OMÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Merasimi Hayat Merkezi’nde yapıldı. Merasimde Amasya Üniversitesi’nden 14 öğrenci, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden ise 289 öğrenci mezun oldu. Mezuniyet merasiminde konuşma yapan Türkçe ve İngilizce devir birincileri, OMÜ’nün intörn tabiplere uyguladığı muamele ve verdiği vazifeleri eleştirdi. Öğrencilerin konuşması öbür öğrenciler ve aileler tarafından ayakta alkışlandı. Öğrenciler doktorluğa geçiş periyodu olan intörnlük periyodunda OMÜ tarafından daha çok alt hizmetlerde kullanıldıklarını tez etti.

Türkçe devir birincisi Aleyna Doğu: “Görevimiz olmayan işleri yapmak zorunda kaldık”

Eğitimin son yıllarında doktorluk yerine OMÜ tarafından misyonları dışında çalıştırıldıklarını ileri süren OMÜ Tıp Fakültesi Türkçe periyot birincisi Aleyna Doğu, “Bu yılın hedefi bilgilerimizi kullanmak, hasta takibi ve tedavisini yapabilmektir. Biz bu biçimde bu yılın geçeceğini zannederken birden fazla vakit kendimizi tabip olarak hissedemedik, beklediğimiz saygıyı göremedik. Birçok yerde ne yazık ki misyonumuz olmayan, bizlere katkı sağlamayan işleri yapmak zorunda kaldık. Aslında hepimizin isteği 1 yıl boyunca işçi eksikliğini gidermek değil, alana daha tecrübeli bir tabip olarak çıkabilmekti” dedi.

İngilizce devir birincisi Vatansever: “Hasta bakıcılık, sekreterlik ve hemşirelik yaptırıldık”

İntörnlük boyunca doktorluktan uzaklaştırıldıklarını vurgulayan OMÜ Tıp Fakültesi İngilizce devir birincisi Hadis Vatansever, “Eğitim hayatımızda bilhassa son yılımız olan intörnlük vaktinde karşılaştığımız birtakım zorluklardan bahsedeyim. İntörnlük devri; asistan tabiplerden, hocalardan kriz anlarını yönetmeyi, hasta takip etmeyi öğrendiği, hekimliğe birinci adım attığı devirdir. OMÜ’nün intörnleri olarak biz; birçok vakit hemşire, bazen işçi bazen hasta bakıcı, bazense sekreter olduk ancak asla tabip olmadık, doktor üzere hissettirilmedik. 100’lerce EKG çektik, binlerce kan aldık, 100’lerce sonda taktık, bazen yalnızca sedye çekmek için ameliyathaneye çağrıldık, koridorda hastaları çağırmakla görevlendirildik, elimizde tartıyla oda oda gezip hasta tarttık. Hiç uyumadan saat başı kan şekeri baktık. Sonuç olarak burada intörnlük devrinde hekimliğe yaklaşmaktan çok hekimlikten uzaklaştırıldık” diye konuştu.

Dün OMÜ Rektör Yardımcılığı vazifesine getirilen Prof. Dr. Murat Terzi, kendi mezun olduğu periyotta de öğrencilerin konuşmasına emsal bir konuşma yaptığını söz ederek, yeni hekimlere muvaffakiyet diledi.

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, “Fakültemiz bugün 45. periyot mezunlarını veriyor. Burada diploma alacak öğrenciler, ailelerine çok şey borçlu. Aileler çocuklarını okutmak ve birer hekim olmaları için büyük gayret harcadılar” halinde konuştu.

Rektör Elmacı: “Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci mezunlarını verdi”

Törende kendi üniversitelerinin öğrencilerinin de birinci mezunlarını verdiğini söz eden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Bugün birinci mezunlarını veren Amasya Tıp Fakültesi öğrencilerimi ve OMÜ öğrencilerini tebrik ederim. 2 hekim babası ve 2 tabip kayınpederi olarak bu meslekte ne kadar emek verildiğini biliyorum. Hepinizin bu eforlarının ülkemiz için iyi olmasını temenni ediyorum. OMÜ, imkanları çok yüksek bir üniversite. Elbette eksiklikler olabilir. Bizim ülkemiz imkanları sonucunda dünyada eğitim veren yerlerden biri olduğunu sizler de öteki ülkelere gittiğinizde yaşayarak göreceksiniz. Bu ülke; çok sıkıntı koşullarda bile eğitimini devam ettirmeyi başarmış, kurumsallaştırmayı çok güzel gerçekleştirmiş, dünyanın nadir ülkelerinden birisidir. Bu ülke ile gurur duymalısınız. Bunun bizim en düzgün vatanseverlik vazifesi olduğuna inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Konuşmalarının akabinde periyot birincileri fakültenin kütüğüne isimlerini çaktılar. Daha sonra 225 Türkçe, 78 de İngilizce mezunu öğrenci, daima birlikte doktorluk yemini etti. Yeminin akabinde öğrenciler keplerini fırlatarak, mezuniyeti kutladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Erdi Demir – Sıhhat
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fatih Erbakan: Kalp krizi olaylarının mRNA aşılarıyla irtibatı araştırılmalı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.