Enerji tasarrufu kararı alındı

Komite, enerji tüketim alışkanlıklarının tasarruf için yönlendirilmesine karar verildiğini bildirdi. Fiyat İstikrarı Komitesi’nin 5. toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla yapıldı.

Stratejik ürünler

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan toplantıyla ilgili yapılan açıklamada, “Toplantıda güncel enflasyon gelişmeleri mercek altına alınırken, küresel düzeyde enflasyonist baskılar ile gıda ve enerji arz güvenliğine ilişkin endişelerin yoğunlaştığı içinde bulunduğumuz bu dönemde emtia fiyatlarının seyri değerlendirilmiştir. Gıda fiyatları özelinde buğday, arpa, ayçiçek yağı ve şeker gibi stratejik tarımsal ürünlerin yurt içi arzındaki gelişmeler değerlendirilmiştir” denildi.

Açıklamada, komite tarafından alınan kararlar şöyle sıralandı:

“Kamu fiyat politikalarının, enflasyonla mücadele konusundaki kararlılık ve mali disiplin çerçevesinde belirlenmeye devam edilmesine, stratejik tarım ürünlerinin ilgili kurumlarımız tarafından satın alınmasına devam edilmesine, özellikle gıda ve enerji fiyatları başta olmak üzere fiyat istikrarına yönelik tüm paydaşların eş güdüm içerisinde çalışmaya devam etmesine, kış öncesi doğalgaz depolama ünitelerinin en üst kapasiteye ulaştırılmasına ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada enerji tasarrufuna yönelik önlemler en üst seviyede alınırken ülkemizde de enerji tüketim alışkanlıklarının bu istikamette yönlendirilmesine karar verilmiştir.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güncel enflasyon gelişmelerini mercek altına aldığımız toplantı kapsamında arz kesintilerinin gıda ve enerji fiyatları üzerindeki risklerini detaylandırarak stratejik tarımsal ürünlerin yurt içi arzındaki gelişmelerini kapsamlı bir şekilde değerlendirdik” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*